Official selection 6th FICM

Michoacan Section
  1. Animecha kejtzitakua. Julián Antuñano
  2. Basura / Trash. Djamel Stassa
  3. Clandestino / Underground. Juan Pablo Arroyo
  4. Los muebles no se van. Diego Alejandro Flores Contreras
  5. Sobre las pinzas de prisión. César Adolfo Arceo Arévalo
  6. Aquí ya no entra Don Inés… “Casimiro Leco”. Raúl Maximo Cortés
Mexican Short Film Section
  1. 100 metros / 100 Meters. Julián de Tavira and José María de Tavira
  2. 40° a la sombra / 40°C in the Shade. Flavio González Mello
  3. Army of me (mi armada). Gabriela “Gabylú” Lara
  4. Ave pájaro. Carlos Clausell
  5. Bajo cualquier cielo. Carlos Alonso Garza
  6. Beyond the mexique bay. Jean Marc Rousseau Ruiz
  7. Bruno. Ianis Guerrero
  8. La canción de los niños muertos / The Song of the Dead Children. David Pablos
  9. Carretera del norte / Northern Highway. Rubén Rojo Aura
  10. Cassandra. Mauricio Chernovetzky
  11. Chimbumbe. Antonio Coello
  12. La curiosa conquista del ampere / Victory Electrique. Ramón Orozco
  13. De cómo los niños pueden volar / The Boy Who Flew. Leopoldo Aguilar
  14. El deseo / The Desire. Marie Benito
  15. Dozivotní Záruka (Garantía de por vida). Rodrigo Santos
  16. Edén. Sergio Tovar Velarde
  17. En la luz del sol brillante / Under the Bright Sunshine. Jesús Torres Torres
  18. En pos de dios / Upon God. Adolfo K. Franco
  19. Entrevista con la tierra / Interview with the Earth. Nicolás Pereda
  20. La espera / The Wait. Pablo Tamez Sierra
  21. Estas horas son más bellas que mis días / These Hours are More Beautiful Than My Days. Pierre Saint-Martin Castellanos
  22. El Fish. Adriana Bravo and Andrea Robles
  23. Fuera de control / Out of Control. Sofía Carrillo
  24. Adiós Garibaldi / Goodbye Garibaldi. Alejandro Ramírez Corona
  25. La hora cero / Dusk. Gary Alazraki
  26. Jacinta. Karla Castañeda
  27. La luz de la obscuridad / Light of Darkness. Gabriela Retes
  28. La madrina / The Godmother. Tavo Ruiz
  29. Mexican dream. David Michan Hernández
  30. Mujeres X / X Women. Patricia Arriaga Jordán
  31. Niño de mis ojos / Apple of My Eyes. Guadalupe Sánchez Sosa
  32. No se asombre sargento. Ricardo Bustamante García
  33. Paloma. Roberto Fiesco Trejo
  34. Paseo nocturno / Night Cruise. José Rodrigo Fiallega Suárez
  35. Pelea de gallos / Cock Fight. Gabriel Pontones García
  36. Perspectiva / Perspective. Sebastián Hiriart
  37. Rebelión / Rebellion. Alberto Gabriel Mar Mancilla
  38. René. Hugo Espinosa Juárez
  39. Roma. Elisa Miller
  40. La ropa sucia / Dirty Clothes. Yoame Escamilla del Arenal
  41. Solodos. Arturo R. Jiménez
  42. Tiempo de partir / Time to Leave. Miguel Salgado
  43. Tierra y pan / Land and Bread. Carlos Armella
  44. Vago rumor de mares en zozobra. Julián Hernández
  45. ¡Vámonos a la revolución! Francesco Taboada Tabone and Rodrigo Aroca Rodriquez
  46. El vengador / The Avenger. Jorge Orozco
  47. Vroom!- Vroom! Federico Gutierrez Schott
  48. Xani xépika (¡este flojo!) / That Lazy Boy. Dominique Jonard
  49. Xankuchka ia (fue todo) / That Was All. Pavel Rodríguez Guillén
Mexican Documentary Section
  1. Ángel. Lilly Wolfensberger Scherz
  2. Los caídos / The Fallen. Rudy Joffroy
  3. Cerca del olvido / Nearly Forgotten. Luis Mariano Bouchot
  4. El ciruelo. Carlos Rossini and Emiliano Altuna
  5. Ciudad huacal / Huacal City. Christoph Müller
  6. Ex-voto para tres animas / Ex-voto For Three Souls. Diego Rivera Kohn
  7. Intimidades de Shakespeare y Victor Hugo / Shakespeare and Victor Hugo’s Intimacies. Yulene Olaizola
  8. (Snuu viko) El lugar de las nubes y algunas palabras perdidas. Nicolás Rojas Sánchez
  9. Narry. Edin Alain Martínez Aguirre
  10. Niño Fidencio de Roma a Espinazo / Niño Fidencio from Rome to Espinazo. Juan Eduardo Farre Rivera
  11. El Niño Fidencio y sus hermanos de luz / The Niño Fidencio and His Brothers in Light. Alejandro Gómez de Tuddo
  12. Niños del conflicto / Children of the Conflict. Hanne Jiménez Turcott
  13. (Nej Ñuj Si A’min Nanj Nï’ïn) Nosotros los que hablamos la lengua completa / We, Who Speak the Languaje Complete Bernardo Porraz
  14. Perpetuum mobile II, en busca de una voz / Perpetuum Mobile II, The Quest of a Voice. Dora Juárez Kiczkovsky
  15. Reencuentros: entre la memoria y la nostalgia / Re- Encounters Between Memories and Nostalgia. Yolanda Cruz
  16. Ser o no ser / To Be or Not To Be. Oscar Serrano Zermeño
  17. Siete instantes / Seven Moments. Diana Cardozo
  18. Stanley sprockets: 101 ways to make a world tour. Erik Zavala Flores
  19. Spital Zürich. Miguel Múzquiz
  20. Susurros de luz / Whispers of Light. Alberto Resendiz Gómez
  21. Trazando Aleida / Tracing Aleida. Christiane Burkhard
  22. Los últimos héroes de la península / The Last Heroes in the Peninsula. José Manuel Cravioto
  23. La vida loca. Christian Poveda
  24. La Yerbabuena, comunidad en resistencia / The Yerbabuena Community in Resistance. Nicolas Défossé
  25. Zoogocho. Bernardo Arellano
Mexican Feature Film Section
  1. Amor, dolor y viceversa / Love, Pain and Vice Versa. Alfonso Pineda-Ulloa
  2. Los bastardos / The Bastards. Amat Escalante
  3. Bajo la sal / Beneath the Salt. Mario Munóz
  4. Cinco días sin Nora / Five Days Without Nora. Mariana Chenillo
  5. Cosas insignificantes / Meaningless Things. Andrea Martínez Crowther
  6. Espiral / Spiral. Jorge Pérez Solano

Winners 6th FICM

Michoacan Section

Special Mention

Best Work from the Michoacan Section

Underground
Arroyo, Juan Pablo | Farías, Edurne
Morelia Lab

IMCINE Award

Condones Encanto
Urrutia, Ximena

Cinépolis Award

Proyecto 54
Aguilar, Gerardo

Special Mention

Ciclo
Martínez Crowther, Andrea

Sony Award

Nada sobre mi padre
Freitas, Luciana
Mexican Short Film Section

Best Animated Short Film

Jacinta
Castañeda, Karla

Special Studio 5 de Mayo Award

Roma
Miller Encinas, Elisa

Best Short Fiction Film

Best Short Documentary

Zoogocho
Arellano, Bernardo

Mención Especial a Cortometraje Documental

Whispers of Light
Resendiz Gómez, Alberto

Special Mention for a Short Fiction Film

Light of Darkness
Retes, Gabriela
Sección de Documental Mexicano

Mejor Largometraje Documental

Tracing Aleida
Burkhard, Christiane

Best Documentary Made by a Woman

Seven Moments
Cardozo Benia, Diana

Special Mention

El ciruelo
Altuna, Emiliano | F. Rossini, Carlos
Venus
Álvarez, José

CDI Special Mention for an Indigenous Film or Video

CDI Award for the Best Indigenous Film or Video

Michoacan Competition for Best Short Film Screenplay

Best Short Film Screenplay

La lluvia que no llueve
González Camargo, Adrián
Mexican Feature Film Section

Audience Award

Five Days Without Nora
Chenillo, Mariana

Best Mexican Feature Film

The Bastards
Escalante, Amat

Jury 6th FICM

Mexican Short Film Section

Hannah McGill

Hannah McGill

Artistic director of the Edinburgh International Film Festival

Sección de Documental Mexicano

Steve Seid

Steve Seid

Video curator at the Pacific Film Archive in Berkeley, California

Michoacán Section and Short Film Screenplay Contest

Lucila Moctezuma

Lucila Moctezuma

Director of the Media Arts Fellow­ships at the Tribeca Film Institute

Mexican Feature Film Section

Special guests 6th FICM

Poster 6th FICM

Cartel FICM 2008

Spot 6th FICM